در خصوص تکثیر سهره قناری


 

برای تولید سهره قناری موارد ذیل را میتوان انجام داد  :


 

۱-سهره نر با سن ۴سال و حتی بیشتر که رام بوده و آرام میباشد تهیه فرمایید۰
۲-سهره نر را  بصورت تنها در محلی که پرنده دیگری را نبیند نگهداری نمایید۰
۳- مقدار کم غذای تخم مرغی برای سهره در نظر بگیرید و حداقل درهفته سه روز این غذا را در اختیار سهره قرار دهید . تغدیه اصلی سهره با شاهدانه باشد و مقدار کم هفت تخم نیز دردسترس او قرار دهید ۰

۴- سهره مذکور میباید مست شود و بصورت مرتب آواز خوانی نماید . آواز خوانی باید به نحوی باشد که زمانیکه قفس سهره را دست خود دارید پرنده بازهم آواز بخواند. بقول معروف پرنده پرو شود۰ظرف مخصوص آبتنی بصورت یک روز درمیان در دسترس سهره قرار داده شود ۰

۵- یک قناری ماده که از لحاظ جثه درشت نباشد را انتخاب نمایید .قناری ماده چنانچه از نژاد مخلوط قناری رنگی - حمال - با قناری فری باشد مناسب تر خواهد بود .
۶-قفس قناری ماده را برای مدتی در میان قفس دو قناری نر مست که قرص میخوانند قرار دهید بنحوی قفس را بپوشانید که قناری ماده . نرها را نبیند۰

۷- داخل قفس ماده یک لانه مناسب قرار دهید. ظرف مخصوص آبتنی بصورت یک روز درمیان در دسترس قناری  قرار داده شود ۰

۸- قناری ماده زمانیکه کاملا آماده شد و تمایل به جفت گیری و لانه سازی را نشان داد به محلی که قفس سهره قرار دارد ببرید و قفس او را درکنار قفس سهره قرار دهید۰

۸- چنانچه سهره مناسب بوده ومست باشد مانند قناری نر می تواند با آواز خوانی ماده را بسمت خود جذب نماید۰

۹- بعد از حدود ۳ روز - به تشخیص شما هم بستگی دارد - سهره را بداخل قفس قناری ماده وارد کنید ۰

۱۰- توصیه میکنم برای اینکه یک سهره مناسب داشته باشید همواره در بین قناری های ماده که بصورت مجزا از نرها نگهداری میکنید جوجه سهره پرورش دهید که طی دوران رشد خود بتواند براحتی با قناری ها خو بگیرد و قناریهای ماده نیز به سهره عادت کنند۰

۱۱ - کار بسیار دشواری در پیش دارید صبور باشید

تفاوت سهره نر با ماده:

پرنده نر و ماده بسیار مشابه می باشند ولی تفاوت هایی نیز دارند که به شرح ذیل می باشد:

1- تنها پرنده نر آواز می خواند و آواز ماده آرام و کوتاه بوده و بسیار به ندرت شنیده می شود .

2-سرخی صورت در پرنده نر وسعت بیشتری نسبت... به پرنده ماده دارد.یکی از بهترین روش ها برای تشخیص سهره نر و ماده این است که در سهره نر رنگ سرخ صورت گسترش بیشتری داشته و از چشم ها نیز عبور می کند ولی در سهره ماده رنگ سرخ صورت تا میانه چشم ها امتداد دارد.

3-سبیل پرنده نر به رنگ سیاه براق می باشد در حالی که سبیل پرنده ماده دودی و یا بور است .

4- شانه بال در پرنده نر سیاه رنگ بوده ولی در پرنده ماده سیاه متمایل به خاکستری می باشد.

5-پرنده جوان فاقد رنگ قرمز ، سیاه و سفید در سر بوده و در قسمت سینه دارای رگه رگه هایی تیره رنگ می باشد. منقار سهره نر بزرگ تر از منقار سهره ماده می باشد و بنابراین یک روش ساده در انتخاب جوجه سهره نر توجه به اندازه منقار آن است .

6- جوجه سهره حلب نسبت به جوجه سهره معمولی خاکستری تر دیده می شود.

 

 

 

اگر سهره کاملا مست است باید با یک قناری ماده آماده که تا به حال با قناری جفت نخورده است در یک قفس بگذارید .

سهره نر و قناری ماده مانند یک جفت قناری نیستند که نشان دهند از یکدیگر خوششان می آید

غالبا طریق جفت خوردن به این شکل است که :

سهره در یک طرف قفس شروع به خواندن میکند و اعتنایی هم به قناری ماده ندارد و قناری ماده نیز در طرف دیگر

و بدون اعتنا به سهره از مستی تاتی میدهد .

سهره مست به محض تاتی دادن قناری ماده به سمت ماده رفته و جفت میخورد .

 

تغذیه سهره در فصل زمستان :

در فصل زمستان برای تغذیه سهره استفاده از شاهدانه بهمراه مقدار کم تخم کتان و کاپشه توصیه میشود .

استفاده از تخم کاهو در این فصل موجب بیماری اسهال در سهره خواهد شد .
برای تسهیل در امر جوجه کشی از قناری ماده و سهره نر ، آنها را در قفس بزرگ قرار داده و در محل آرام و کم تردد قرار دهید

توصیه های جناب آقای احسان فدایی

 

در رابطه با راه و روش جوجه کشی از سهره و قناری چند نکته هست که اصول تن کردن این دو پرنده میباشد و بنده به خاطر علاقه زیاد و استفاده از صحبت های درست افراد خبره و نظرهای غلط دیگران به این تجربیات دست پیدا کردم و حالا برای استفاده دیگران خدمتتون عرض میکنم .
میدونم عده ی زیادی از افراد علاقه مند و به قول خودمان عشق باز تن کردن سهره با قناری را امتحان کردند ولی موفق به جوجه کشی نشدند . حتی وقتی ماده قناری آنها اولین تخم را میگذارد خیلی خوش حال میشوند و فکر میکنند که زحمتشان به نتیجه رسید اما بعد از گذشت دو هفته میبینند از جوجه خبری نیست و وقتی تخم ها را میشکنند متوجه میشوند تمام این دو هفته بیهوده به دلشان صابون زدند چرا که اصلا تخم ها نطفه نداشته و ماده قناری روی تخم های خالی که از روی مستی گذاشته خوابیده است در واقع سهره نسبت به ماده قناری بی تفاوت و اصلا پشت گیری نکرده است . حالا موضو اینه که اشکال کار از کجا بوده . باید بگویم که تنها مشکل سهره ی شما می باشد . خیلی از افرادی که دست به جوجه کشی از سهره و قناری میزنند بر این باورند که سهره ی پیر به خاطر رام بودنش راحتتر با قناری تن میخوره ولی هرگز اینطور نیست . حالا بنده چند خصوصیت سهره تن خور را خدمتتون عرض میکنم .

1- اولا که سهره باید ذات دار یعنی پررو و حریص باشه . تشخیص ذات دار بودن سهره به شناخت و تجربه افراد بر میگرده اما در کل بخوام بگم سهره های مناطق سرد سیری یعنی غرب کشورخیلی بهتر هستن . ( البته بنده به خاطر علاقه ی زیاد برای تهیه ی این نوع سهره به دنبال صیدشان به مناطق سرد سیری هم رفته ام )

2- بهترین زمان جفت اندازی سهره موقعی است که نوک پرنده ی شما کاملا سفید شده یعنی خط مشکی روی نوک محو شده باشد که نشانگر شور و مستی سهره میباشد .

3- سهره به علت اینکه از طبیعت گرفته و به قفس منتقل میشود به مرور زمان چند مشکل پیش روخواهد داشت . چون این پرنده وحشی است و در طبیعت در فصل مشخصی جفت گیری مینماید وقتی به قفس منتقل میشود و مدت زیادی در آنجا تنها محبوس میشود به مرور زمان فصل ها را گم میکند یعنی با اینکه مست شده و بلند آواز میخواند اما در زمان جفت اندازی نسبت به ماده قناری عکس العملی نشان نمیدهد و فقط ماده را از خود دفع میکند .(در واقع فصل جفتگیری را گم میکند)

4- سهره ها وقتی در قفس هستند مسلما حرکت و جست و خیزی که در فضای آزاد دارند را نخواهند داشت و دانه هایی که درطبیعت موجود است را ما نمیتوانیم در اختیارش بگذاریم . تنها دانه ای که به عنوان غذا ما به سهره میدهیم شاهدانه میباشد که این دانه چربی زیادی دارد و تمام نیازهای تغذیه ای پرنده را تامین نمیکند پس دو مشکل بسیار مهم که مانع از جفت خوردن سهره با قناری است به وجود می آید . اول اینکه سهره ی شما با خوردن شاهدانه روز به روز چاق تر شده تا جایی که تمام بدن پرنده تان مخصوصا مخرجش را چربی فرا خواهد گرفت در واقع سهره شما تواناییه پشتگیری از ماده قناری را از دست خواهد داد .( برای امتحان این موضوع میتوانید سهره را با دست گرفته و مخرجش را بررسی کنید تا پی به این امر ببرید) مورد دوم اینکه سهره ی شما با خوردن شاهدانه به مرور زمان حتی اگر چاق هم نشود مطمئن باشید از نطفه خواهد رفت .

5- برای جلوگیری از چاقی و اطمینان از نطفه داشتن سهره دو راه ساده وجود دارد . اول اینکه همیشه مقداری کمی ماسه کف رودخانه برای خوردن در اختیار پرنده بگذارید دوم هم استفاده از پودرهای مولتی ویتامین یا ویتامین ای بسیار بسیار درسلامت جنسی پرنده تان موثر است .

6- به حرف هایی از قبیل چیدن دم قناری جهت کوتاه شدن قدش یا کوتاه کردن پرهای مخرج سهره یا رنگ کردن ماده های رنگ روشن با رنگ مو و آب تره برای نترسیدن سهره یا در جای تاریک قرار دادن این دو پرنده و خیلی چیزهای دیگه که گوش بنده از این حرفها پر شده اصلا اعتنا نکنید چون خرافات است.

*در نهایت به این نتیجه میرسیم که بهترین سهره برای جفت کردن با قناری سهره ایست جوان ترجیحا جوجه ی همان سال که خوب پذیرایی شده و نه چاق باشد و نه پیرو بی نطفه *.(همانطور که میدانید هر پرنده ای که چاق شده باشد چه سهره و چه قناری اصطلاحا اصلا رو نمی آید یا بالا نمی آید که بخواهد جفت هم بشود)

با این مواردی که عرض کردم هم منطقی و علمی و هم تجربه چند تن از افراد خبره و پیشکسوت در امر سهره و قناری میباشد مطمئن باشید در صورت فراهم کردن شرایط میتوانید از سهره و هر رنگ و اندازه ماده قناری ای که میخواهید جوجه به عمل بیاورید همانطور که بنده خودم شاهد این امر بوده ام .

  موفق باشید . احسان فدایی

/ 3 نظر / 8982 بازدید
علیرضا احمدخانی

ممنون ازراهنمایی شما کامل وبینقص بود

سلام برشما سایت بسیارخوبی دارین دستتون دردنکنه من سالهاست سهره باسهره جفت میکنم وجوجه های خوبیم کشیدم امسال تخمای سهره روزیرقناری گذاشتم ومیخوام جوجه هاتوسط قناری بزرگ بشن اگه سهره نرشد باقناری ماده واگه ماده بودباقناری نر لطفا دراین موردنظربدهید

دمت گرم فدایی فدایی داری